Σάββατο 20 Απριλίου 2024

Διπλό Ευρώπης για την Ένωση : Παναθηναϊκός- ΑΕΚ 0-1

Κυριακή 9 Μαΐου 2021 21:33

Ο Μακέντα αστόχησε στο πέναλτι του 95' στο δοκάρι, η καλύτερη ΑΕΚ νίκησε 1-0 στη Λεωφόρο με το γκολ του Μάνταλου στο 49' και πήρε το «ευρωπαϊκό» εισιτήριο, αφήνοντας τον Παναθηναϊκό για 4η σερί σεζόν εκτός Ευρώπης.

Η «Ένωση» ήταν θριαμβεύτρια στο «Απόστολος Νικολαΐδης», για την 8η αγωνιστική της Super League Interwetten. Επικράτησε, με 1-0, του Παναθηναϊκού, έφτασε τους 58 βαθμούς αυξάνοντας την απόσταση στους 6 από το Τριφύλλι (52 βαθμοί). Έτσι, η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι – που έχασε στο 90’+5’ πέναλτι με τον Μακέντα – αποχαιρέτησε την Ευρώπη. Εξαιρετικό το 2ο ημίχρονο στη Λεωφόρο, με δοκάρι και ακυρωθέν γκολ για την Ευρωπαία, πλέον, ΑΕΚ και τον Παναθηναϊκό να ξοδεύει στο τέλος σπουδαία ευκαιρία για παράταση ζωής!

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης – Μολό (80’ Σάντσες), Σένκεφελντ, Bέλεθ, Χουάνκαρ – Νιάς (80’ Mπουζούκης), Βιγιαφάνιες, Σανκαρέ (71’ Αλεξανδρόπουλος) – Χατζηγιοβάνης (71’ Ενγκμπακοτό), Μακέντα, Καμπέτσης (58’ Καρλίτος).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Tσιντώτας – Βασιλαντωνόπουλος (81’ Μπακάκης), Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες – Σιμάνσκι, Κρίστιτσιτς, Γαλανόπουλος – Τάνκοβιτς (70’ Αλμπάνης), Ανσαριφάρντ (89’ Νεντελτσιάρου), Μάνταλος (70’ Σάχοφ).