Πέμπτη 25 Απριλίου 2024

Δύσκολη νίκη για τον Παναθηναϊκό στην Ριζούπολη!

Τετάρτη 6 Ιανουαρίου 2021 17:36

Το «τριφύλλι» σε ένα ματς θρίλερ, που είχε δύο ακυρωμένα πέναλτι κι ένα γκολ για τους γηπεδούχους, λόγω VAR πήρε τεράστια νίκη με 1-0 στη Ριζούπολη, αν υπολογίσει κανείς τις πολύ σημαντικές απουσίες που υπήρχαν, αλλά και το γεγονός ότι έπαιζαν από το 51' με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Ζαγαρίτη!

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές φάσεις, αφού υπήρχαν νεύρα και ένας σοβαρός τραυματισμός του, Νίκου Ιωαννίδη, ο οποίος έφυγε με ασθενοφόρο από το γήπεδο.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ στο 20ο λεπτό με τον εορτάζοντα, Φώτη Ιωαννίδη να κερδίζει τον Βέρχουλστ από κοντά. Οι γηπεδούχοι πίεσαν στη συνέχεια, καθώς έξι λεπτά αργότερα ο Τσιλούλης έκανε το σουτ αλλά ο Διούδης μπλόκαρε.

Στο 28' στη σύγκρουση του Διούδη με τον Ιωννίδη, ο διαιτητής Κουτσιαύτης έδειξε πέναλτι, αλλά πήγε να δει τη φάση στο VAR και πήρε την απόφαση του πίσω. Ο Απόλλων προσπάθησε να ισοφαρίσει στο 43' με τον Φερνάντεθ, αλλά και πάλι ο πορτιέρο του τριφυλλιού έδιωξε.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους (48'), ο Τσιλούλης πήγε να μπει στην περιοχή και συγκρούστηκε με τον Ζαγαρίτη και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα, αλλά και πάλι με τη χρήση VAR πήρε την απόφαση του πίσω και έδωσε φάουλ εκτός περιοχής, αλλά ο άσος του Παναθηναϊκού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Οι πράσινοι έπαιξαν με δέκα παίκτες σχεδόν όλο το δεύτερο ημίχρονο και βρέθηκαν κοντά στο 2-0 στο 73', όταν ο σκόρερ Ιωαννίδης με ωραία ενέργεια σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Βέρχουλστ έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ.

Ο Απόλλων απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο στο 75', όταν ο Μουνιέ μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ, αλλά ο Διούδης απομάκρυνε την μπάλα.

Δύο λεπτά αργότερα, η Ελαφρά Ταξιαρχία σκόραρε, όταν ο Μουνιέ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Μπεντινέλι ανενόχλητος από το ύψος της μικρής περιοχής, έκανε το πλασέ και βρήκε δίχτυα, αλλά για εκατοστά το γκολ ακυρώθηκε από το VAR ως οφσάιντ. Αυτή ήταν η τρίτη φάση που το VAR γλίτωσε τον Παναθηναϊκό έπειτα από τα δύο πέναλτι.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σλίβκα με κεφαλιά παραλίγο να κάνει το 1-1 και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Ντάουντα νικήθηκε με κεφαλιά από τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού.

Στο 90+5΄ο Χουάνκαρ δεν μπόρεσε να κλειδώσει στην αντεπίθεση τη νίκη για το τριφύλλι, αλλά τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι και ο Παναθηναϊκός έφυγε με το διπλό από τη Ριζούπολη.

Οι συνθέσεις

Απόλλων Σμύρνης: Βέρχουλστ, Μπρούσιτς (70' Χουχούμης), Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Κολ, Μπεντινέλι, Σλίβκα, Φερνάντεθ (70' Μουνιέ), Τσιλούλης, Ιωαννίδης (34' Ντάουντα)

Παναθηναϊκός: Διούδης, Χουάνκαρ, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Ζαγαρίτης, Βέλεθ, Αλεξανδρόπουλος, Χατζηγιοβάνης (73' Μολό), Αθανασακόπουλος (80' Αϊτόρ), Ιωαννίδης (85' Μαυρομμάτης), Μακέντα (80' Καρλίτος).