Πέμπτη 25 Απριλίου 2024

Επιστροφή στις νίκες για τους Αετούς Βέροιας

Κυριακή 11 Δεκεμβρίου 2022 10:58

Ξανά στον δρόμο των επιτυχιών οι Αετοί Βέροιας, που νίκησαν στο τοπικό ντέρμπι τον ΑΟΚ και διατήρησαν τη διαφορά τους ενός βαθμού από τον Ζαφειράκη.

Οι «ασπρόμαυροι» πέτυχαν το 4×4 κόντρα στον συμπολίτη, σε ένα παιχνίδι που είχε (όπως πάντα) τον χαρακτήρα του ντέρμπι και τους Αετούς να είναι ψύχραιμοι στα καθοριστικά σημεία του αγώνα.

Μετά από ένα πρώτο δεκάλεπτο κατά το οποίο ο ΑΟΚ «εξαργύρωσε» το καλό του ξεκίνημα και τα πολλά λάθη από πλευράς Αετών, η ομάδα του Ανδρέα Οκλαλιώτη βρήκε τα πατήματα της και με καλύτερες επιλογές στην επίθεση, πέρασε μπροστά στο σκορ (26-20) με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Η άμυνα έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο παιχνίδι κι αυτό μπορεί εύκολα να το διαπιστώσει κανείς από το τελικό σκορ, αν και για τους Αετούς ήταν σαφώς πιο σημαντικός παράγοντας, περιορίζοντας σημαντικά την επιθετική δραστηριότητα των τυπικά γηπεδούχων.

Χαρακτηριστικό είναι πως το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 23-39 υπέρ των Αετών, που μαρτυρά πως στο διάστημα αυτό, δέχτηκαν μόλις ένα τρίποντο!

Ακολούθησε η…σκακιέρα του τετάρτου δεκαλέπτου, διάστημα στο οποίο οι «ασπρόμαυροι» κράτησαν το αγωνιστικό τους επίπεδο και πήραν στο τέλος το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα : 14-12, 20-26, 23-39, 41-51

ΑΟΚ Βέροιας (Μπογδαμπεΐδης) : Παγγούρας, Ζαννός 4, Χρήστου Κ. 3, Τσαχουρίδης 5(1), Ντουλαβέρης, Κασαμπαλής 8, Γιαννόπουλος 4, Κόγκας Δ. 4, Κοτζάμπασης 13(4)

Αετοί Βέροιας (Οκλαλιώτης) : Χατζηχαρίσης 5(1), Γιαμπατζίδης 11, Παπαδόπουλος Ι.Μ. 8, Σιδηρόπουλος, Λέφας 14(2), Παπαδόπουλος Ι.Π. 2, Πάππου 2, Πετρόπουλος, Ιωσηφίδης Κ., Ιωσηφίδης Μ. 9(1)