Πέμπτη 25 Απριλίου 2024

F.C Mακροχώρι - Μ.Αλεξ.Τρικάλων (0-0) : Βαθμός “χρυσάφι” για τους γηπεδούχους - Έχασαν τον τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα τα Τρίκαλα (φωτο & vid)

Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2022 00:09

Σε ένα ματς που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, αλλά είχε δύναμη, πάθος και συναρπαστική εξέλιξη, Μακροχώρι και Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων ήρθαν ισόπαλοι με 0-0.

Οι παίκτες του Γιώργου Απόσογλου,ήταν σαφώς διαβασμένοι και συγκεντρωμένοι, ενώ όταν χρειάστηκε ο τερματοφύλακας Τζακέρι φώναξε παρών!

Τα Τρίκαλα στο Α΄ μέρος είχαν ανούσια πλήρη υπεροχή χωρίς να μπορέσουν να δημιουργήσουν κλασσικές ευκαιρίες για γκολ και τους γηπεδούχους να έχουν καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς, προσπαθώντας με αντεπιθέσεις να δημιουργήσουν πρόβλημα στους αντιπάλους χωρίς ωστόσο να τα καταφέρουν.Ένα πολύ μέτριο ημίχρονο, με σχεδόν καθόλου φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

Στην πρώτα λεπτά της επανάληψης οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν χωρίς όμως επιτυχία την ομάδα των Τρικάλων όπου στην συνέχεια πήραν και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς όμως την βοήθεια του Λίτσι που λόγω τραυματισμού αποχώρησε στα μέσα του α' μέρους.Το Μακροχώρι έπαιξε άμυνα σεμιναριακού επιπέδου καθώς οι ευκαιρίες των Τρικάλων είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού.Οι σημαντικότερες στιγμές της αναμέτρησης ήταν η κεφαλιά του Κιρκιλιανίδη που πέρασα λίγα εκατοστά δίπλα από την κάθετη δοκό του τερματοφύλακα Τζακέρι και ένα σουτ του Χλιαρόπουλου που δεν κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα των γηπεδούχων.Το Μακροχώρι λίγο έλειψε να πάρει και την νίκη με τον Φιλιππίδη μετά από αντεπίθεση όμως ο νεαρός δεν είχε καθαρό μυαλό και σπατάλησε την ευκαιρία που του δόθηκε.

Τελικό αποτέλεσμα: F.C Μακροχώρι - Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων 0-0

MVP - Μακροχώρι (Φωτόπουλος) : Ο πλάγιος αμυντικός του Μακροχωρίου ήταν όλα…τα λεφτά! «Σκούπιζε» τα πάντα, έκανε τα πάντα και ήταν μακράν ο καλύτερος της αναμέτρησης. Δέχτηκε αφόρητη πίεση από την πλευρά του όμως στάθηκε και με το παραπάνω στο ύψος των περιστάσεων. Ηγετική φυσιογνωμία με πλούσια φυσικά και αθλητικά προσόντα συνέβαλε τα μέγιστα ώστε η ομάδα του να πάρει έναν υπερπολύτιμο βαθμό απέναντι σε ένα από τα φαβορί της κατάκτησης του τίτλου.

Η διαιτησία (Παπαργυρίου - Βαλκάνος - Καλινιώτης) : Έντονα παράπονα από την διαιτησία του κ.Παπαργυρίου ως προς το πειθαρχικό κομμάτι από τους φιλοξενούμενος. Χωρίς την δύσκολη στιγμή παρά μόνο σε μια περίπτωση υπόδειξης οφσάιντ που η θέση μας στο γήπεδο δεν μας επιτρέπει να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα.

Συμπέρασμα: Δίκαιο κρίνεται το αποτέλεσμα με την ομάδα των Τρικάλων να είναι ουσιαστικά ακίνδυνη επιθετικά και την ομάδα του Μακροχωρίου να παρουσιάζεται διαβασμένη.