Τετάρτη 24 Απριλίου 2024

Football League: Απρόσμενη ήττα για την Βέροια (3-2) από τον Θεσπρωτό

Κυριακή 6 Ιουνίου 2021 19:57

«Αέρα» τεσσάρων βαθμών στην κορυφή της κατάταξης του Βόρειου Ομίλου της Football League απολαμβάνει η Καβάλα, μετά τις αναμετρήσεις της 15ης αγωνιστικής. Οι «αργοναύτες» επικράτησαν εύκολα στην Κοζάνη 2-0 της ουραγού ΑΕ Ποντίων και άνοιξαν τη διαφορά τους από τη δεύτερη Βέροια, η οποία ηττήθηκε στην Ηγουμενίτσα από τον αδύναμο Θεσπρωτό με 3-2.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη, με πολύ όμορφο σε εκτέλεση γκολ του Λουκίνα, σουτ από πλάγια θέση, στο 2’.

Η Βέροια δεν χάρηκε το γρήγορο γκολ. Στο 10’ ο Σαραντίδης με σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 1-1 και στο 12’ ο Πατσέκα με βολίδα έξω από την περιοχή σημείωσε το 2-1.

Παρά την ψυχρολουσία, η Βέροια είχε ευκαιρίες για την ισοφάριση. Στο 16’ ο Πόζογλου μέσα από την περιοχή σούταρε άουτ, στο 20’ ο Κίναλης έδιωξε σε κόρνερ εντυπωσιακά κεφαλιά του Λουκίνα ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο τερματοφύλακας του Θεσπρωτού απόκρουσε δύσκολα σουτ του Μπλέτσα έξω από την περιοχή.

Η Βέροια συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 49’ ο Καραγιάννης δεν μπόρεσε από καλή θέση μέσα από την περιοχή να νικήσει τον Κίναλη.

Οι Θεσπρωτοί, κόντρα στην ροή του ματς, έφτασαν στο 3-1 με πολύ όμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ραμίρεζ.

Στο 58’ η Βέροια απείλησε με προβολή του Πόζογλου αλλά ο Κίναλης μπλόκαρε εύκολα.

Στο 67’ ο Πασάς, μετά από πάσα του Πόζογλου, βγήκε μόνος απέναντι στον Κίναλη

Στο 71’ ο Καραγιάννης πάσαρε στον Πασά, ο τελευταίος στην προσπάθεια να κοντρολάρει την έστειλε στην γωνιά του Κίναλη αλλά ο τερματοφύλακας του Θεσπρωτού απόκρουσε.

Στο 74’ η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Ζούρκου αλλά ο διαιτητής δεν έδωσε το πέναλτι.

Στο 90' κεφαλιά του Πασά από καλή θέση άουτ.
Στις καθυστερήσεις ο Πασάς από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κι έγραψε το 3-2.

Στο 93' ο Πασάς πλάσαρε από κοντά αλλά ο Κίναλης έδιωξε με τα πόδια.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κίναλης, Γώγος Α., Ζούρκος, Κοντοές, Κωνσταντακόπουλος, Κωνσταντίνου, Μπίκας (90' Καζιρόπουλος), Σαραντίδης (79’ Πέντσας), Γκάνσιερ, Πατσέκο (65’ Σταυρίδης), Ραμίρεζ (90' Γώγος Γ).

ΒΕΡΟΙΑ: Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Παπαχρήστος (63’ Μουχάλης), Σκόνδρας, Μαραγκός, Βεργώνης (82’ Ντι Τζιοβάνι), Οικονόμου (44’ Μπλέτσας), Καραγιάννης, Πασάς, Πόζογλου (82’ Σιμόνι), Λουκίνας.