Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

Η ΑΕΚ με «πρωταγωνιστή» τον Μαχαίρα 3-0 τη Λαμία στο ΟΑΚΑ

Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου 2020 23:09

Τη δεύτερη νίκη της σε δύο αγώνες πρωταθλήματος πήρε η ΑΕΚ, η οποία «καθάρισε» χαλαρά με 3-0 τη Λαμία.

Η Ένωση απείλησε μόλις στις 36 δευτερόλεπτα με την κεφαλιά του Μαχαίρα μετά τη σέντρα του Μάνταλου, με την ομάδα του Μάσιμο Καρέρα να είναι ορεξάτη, να ψάχνει το γρήγορο γκολ και να το βρίσκει τελικά στο 14' με το πλασέ του Γκαρσία, στο ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα (1-0). Στα επόμενα λεπτά η Λαμία προσπάθησε να αντιδράσει αλλά δεν έκανε ποτέ αισθητή την παρουσία της και το ματς κυλούσε ήρεμα για την ΑΕΚ.

Οι κιτρινόμαυροι δεν κινδύνευαν καθόλου, ήλεγχαν πλήρως την κατάσταση και είχαν άλλες μία-δύο καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ανσαριφάρντ, για το δεύτερο γκολ. Ακόμη καλύτερη, βέβαια, ήταν η ευκαιρία του 51', όταν ο Ιρανός σε κενή εστία έστειλε την μπάλα -από το ένα μέτρο- στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Μάνταλος σημάδεψε κι αυτός δοκάρι με κεφαλιά!

Η ΑΕΚ δεν έκανε εκεί το 2-0, το έκανε όμως στο 65' -και ενώ ο Καρέρα είχε ήδη αρχίσει τις αλλαγές αφού ακολουθεί η Βόλφσμπουργκ- με το δυνατό σουτ του Κρίστιτσιτς. Οι τρεις βαθμοί είχαν πλέον εξασφαλιστεί για τους κιτρινόμαυρους, αφού θα έπρεπε να συμβούν... τρελά πράγματα για να πάρει αποτέλεσμα η Λαμία, με τον Ενομπακάρε στο 85' να κάνει το 3-0 μετά το γύρισμα του Αλμπάνη και το μυαλό όλων πλέον στην Ένωση να είναι στο ματς της Πέμπτης με τη γερμανική ομάδα για τα πλέι οφ του Europa League.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Λόπες, Χνιντ, Σβάρνας, Μπακάκης (53' Βασιλαντωνόπουλος), Σάκχοφ, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος (61' Σιμόες), Μαχαίρας (75' Αλμπάνης), Γκαρσία (46' Λιβάια), Ανσαριφάρντ (75' Ενομπακάρε).

Λαμία (Γιώργος Πετράκης): Επασί, Σκόνδρας (77' Βιγιάλμπα), Αντέτζο, Βύντρα, Σαραμαντάς, Νιασέ (60' Μπουλούλης), Μπεχαράνο, Προβυδάκης, Χατζηστραβός (57' Βασιλόγιαννης), Ρόμανιτς, Καραμάνος.