Πέμπτη 18 Απριλίου 2024

Λυτρωτική νίκη για ΟΦΗ στη Λάρισα (0-1)

Σάββατο 24 Απριλίου 2021 20:59

Την πιο σημαντική νίκη της σεζόν πέτυχε ο ΟΦΗ, ο οποίος με γκολ του Ντε Γκούζμαν επιβλήθηκε της ΑΕΛ με 1-0 στο Αλκαζάρ και έκανε βήμα παραμονής.

Μετά το πρώτο 10λεπτο που πέρασε με τις δύο ομάδες να ψάχνονται, οι Θεσσαλοί πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων και ήταν αυτοί που έδειχναν μεγαλύτερη διάθεση να επιτεθούν. Οι Κρητικοί, όμως, ήταν αυτοί που σκόραραν… Στο 33′ ο Κοροβέσης σέντραρε και ο Ντε Γκούζμαν με πολύ ωραία κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Η ΑΕΛ προσπάθησε να απαντήσει πριν το ημίχρονο αλλά ο Βάτερμαν απέκρουσε την εκτέλεση φάουλ του Ακούνια και στο δεύτερο μέρος η πίεση των γηπεδούχων αυξήθηκε. Ο ΟΦΗ, όμως, αμυνόταν καλά και κρατούσε το προβάδισμα, με το παιχνίδι να έχει πολλή ένταση και από τις δύο πλευρές.

Αυτό φάνηκε και στο 85′, όταν οι Κρητικοί έμειναν με 10 παίκτες αφού αποβλήθηκε ο Γιαννούλης για το μαρκάρισμά του στον Γλυνό, με την ομάδα της Λάρισας να προσπαθεί για την ισοφάριση αλλά να μην τα καταφέρνει. Έτσι, ο ΟΦΗ πήγε στους 28 βαθμούς και στο +1 από τον προτελευταίο Παναιτωλικό, αφήνοντας την ουραγό ΑΕΛ στους 24.

ΑΕΛ: Νάγκι, Μπέρτος (78′ Καρανίκας), Τσόσιτς, Μακσιμένκο, Γιακιμόφσκι, Μιλοσάβλιεβιτς (65′ Γλυνός), Στρίφλερ, Ακούνια, Νικολιάς (55′ Κολομπίνο), Μπεν Χατίρα (55′ Πινακάς), Ντουρμισάι (78′ Μουκαντζό).

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Μαρινάκης, Βούρος, Διαμαντής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Σακόρ (82′ Στάρτζεον), Ντε Γκούζμαν, Μεγιάδο, Σαρδινέρο (81′ Σολίς, 97′ Ουές), Γιάννου (87′ Βαφέας).