Παρασκευή 19 Απριλίου 2024

Μ.Αλ.Αγ. Μαρίνας - FC Μακροχώρι (1-0): Διατήρησε το αήττητο ο ''Μέγας'' - Δίκαια φωνάζει το Μακροχώρι! ( video & φωτο)

Σάββατο 26 Νοεμβρίου 2022 20:07

Για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄Ερασιτεχνικής η ομάδα του Μέγα Αλέξανδρου Αγίας Μαρίνας φιλοξένησε την ομάδα του Mακροχωρίου στο ντέρμπι της ημέρας.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε κάτι ιδιαίτερο να επιδείξει,καθώς η ομάδα του ''Μέγα'' προσπαθούσε να δημιουργήσει προϋποθέσεις ωστόσο η άμυνα των «ασπρόμαυρων» ήταν απροσπέλαστη.

Οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 48' κατάφεραν να "ξεκλειδώσουν" την άμυνα του Μακροχωρίου με τον Κώστα Ντέλλα μετά την κεφαλιά-ασίστ του Σερασκιέρη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Τσακέρι (1-0).Οι παίκτες του Χρήστου Παναγιωτίδη μπήκαν σαφώς πιο βελτιωμένοι στην επανάληψη και απείλησαν αρκετές φορές χωρίς όμως επιτυχία.Άξια αναφοράς η φάση του 59' όταν ο Κουτσούκης με απευθείας εκτέλεση φάουλ απείλησε ξανά τον Τσακέρι με τον νεαρό κίπερ να βρίσκει τη μπάλα με τα ακροδάχτυλα και να τη στέλνει στο οριζόντιο δοκάρι.Ο Γιώργος Απόσογλου στα τελευταία 20' της αναμέτρησης ανακάτεψε αρκετά την τράπουλα με τους νεοεισαχθέντες Κωστογλίδη και Φωτόπουλο να δημιουργούν αρκετά προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων χωρίς όμως τελικά να καταφέρνουν να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης.

Η φάση που σημάδεψε την αναμέτρηση ήταν στο 72' όταν Πρωτογέρης πρόλαβε και τσίμπησε την μπάλα με τον τερματοφύλακα Κωστογλίδη να τον ανατρέπει εντός περιοχής και τον διαιτητή Καραντώνη να μην δείχνει την βούλα του πέναλτι μέσα σε δίκαια έντονες αποδοκιμασίες.

Τελικό αποτέλεσμα: Mέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας - FC Μακροχώρι 1 - 0

MVP ( Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας ) Κώστας Ντέλλας : Μπορεί να μην έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης όμως ήταν αυτός που ξεκλείδωσε την άμυνα του Μακροχωρίου πετυχαίνοντας το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης δείχνοντας για ακόμη μία φορά την εκτελεστική του δεινότητα.

Διαιτητές (Καραντώνης - Χριτοδούλου - Σαμαράς) : καλή σε γενικές γραμμές η διαιτησία της τριπλέτας, που ελέγχεται μονάχα στη φάση του πέναλτι στο 72' με τον κ.Καραντώνη να δείχνει λανθασμένα «παίζετε» και να μην δείχνει την άσπρη βούλα.