Πέμπτη 25 Απριλίου 2024

Παναθηναϊκός - Αστέρας 0-0: Λευκή ισοπαλία στο "χωράφι" της Λεωφόρου

Κυριακή 3 Ιανουαρίου 2021 17:48
Παναθηναϊκός - Αστέρας 0-0: Λευκή ισοπαλία στο

Ο Παναθηναϊκός δεν ήταν καλός στο πρώτο του ματς στο νέο έτος, με συνέπεια να μην πάρει κάτι παραπάνω από τον βαθμό υποδεχόμενος τον Αστέρα Τρίπολης.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο ματς και πίεζε ψηλά, ενώ προσπαθούσε να κάνει κάτι καλό από αριστερά κυρίως με τον Σίτο. Οι γηπεδούχοι, από την άλλη πλευρά, είχαν προβλήματα στο να κυκλοφορήσουν σωστά την μπάλα και να κάνουν παιχνίδι, με συνέπεια να απουσιάζουν οι καλές φάσεις στο πρώτο ημίωρο.

Στο τελευταίο 15λεπτο του πρώτου ημιχρόνου, όμως, ήρθαν κι αυτές, με τον Αστέρα να σκοράρει στο 34' με το σουτ του Κρέσπι αλλά ο Μπαράλες που ήταν σε θέση οφσάιντ προσπάθησε να έχει συμμετοχή στη φάση και ακυρώθηκε, ενώ ο Παναθηναϊκός μπορούσε να προηγηθεί με τους Πούγγουρα (39') και Χατζηγιοβάνη (45').

Με την έναρξη του δεύτερου, στο 48', χρειάστηκε μια μεγάλη επέμβαση του Διούδη με τα πόδια για να μη γίνει το 0-1 και στη συνέχεια πέρασαν 25 λεπτά χωρίς να συμβεί κάτι ιδιαίτερο. Αυτό θα γινόταν στο 72' και θα ήταν μια πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα της Τρίπολης, όταν ο Λουίς Φερνάντεθ δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στην κενή εστία.

Ο Λάζλο Μπόλονι έριξε στο ματς τον Μακέντα με την ελπίδα ότι αυτός θα έδινε τη λύση για τον Παναθηναϊκό, αλλά το πρόβλημα δεν ήταν το σκοράρισμα, αλλά το γεγονός ότι η ομάδα δεν μπορούσε να κάνει φάση και παράλληλα δεχόταν τέτοιες, αφού ο Αστέρας πλησίαζε στο 0-1.

Ο Διούδης, όμως, ήταν και στο 80' καθοριστικός με ακόμη μία απόκρουση, κρατώντας το 0-0 που έμεινε ως το τέλος και το οποίο μάλλον ήταν το καλύτερο που θα μπορούσαν να πάρουν οι πράσινοι από αυτό το ματς, με βάση την απόδοσή τους.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης (65' Ιωαννίδης), Αϊτόρ (82' Αθανασακόπουλος), Πούγγουρας, Ζαγαρίτης, Αλεξανδρόπουλος, Καρλίτος (76' Μακέντα).

Αστέρας Τρίπόλης: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Αλβάρες, Σουάρεθ, Καστάνιο, Βαλιέντε, Μουνάφο, Σίτο (64' Καπίγια), Ριέρα (64' Λουίς Φερνάντεθ), Κρέσπι (87' Τιλίκα), Μπαράλες.

πηγή: newsbeast.gr