Παρασκευή 19 Απριλίου 2024

Προηγήθηκε, αλλά λύγισε ο Φίλιππος Βέροιας απέναντι στον Ολυμπιακό (3-1 σετ)

Πέμπτη 11 Μαρτίου 2021 17:51

Παρότι βρέθηκε πίσω στα σετ, ο Ολυμπιακός έδειξε χαρακτήρα και έκανε την ανατροπή κόντρα στον Φίλιππο Βέροιας επικρατώντας με 3-1 σετ (27-25, 11-25, 13-25, 19-25) για την εξ αναβολής 9η αγωνιστική της Volleyleague.

Η ομάδα της Βέροιας αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό παίρνοντας το πρώτο σετ, το πάλεψε αλλά οι «Ερυθρόλευκοι» πάτησαν… γκάζι μετά το δεύτερο σετ και με άπιαστες επιθέσεις του Έγκλεσκαλνς έφτασαν στη νίκη, που τους διατήρησε στην κορυφή με 34 βαθμούς και στο +11 από τον Φοίνικα Σύρου που έχει δύο ματς λιγότερα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά και πήραν το προβάδισμα (9-7), φτάνοντας τη διαφορά στους 4 πόντους (13-9). Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη αντέδρασε μειώνοντας στον πόντο (15-14), αλλά ο Φίλιππος με νέο σερί έφτασε στο 20-15. Ο Ολυμπιακός πλησίασε στους δύο πόντους (21-19) αλλά οι γηπεδούχοι πήραν το πρώτο σετ με 27-25 (1-0 σετ)

Όπως αναμενόταν, οι Περαιώτες μπήκαν πολύ αποφασιστικά στο δεύτερο σετ, όπου προηγήθηκαν με 8-15, συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και έφτασαν άνετα στην ισοφάριση με 11-25 (1-1 σετ).

Ίδιο ήταν το σκηνικό και στο τρίτο σετ, με τον Ολυμπιακό να επιβάλλει τον ρυθμό του και να φτάνει με χαρακτηριστική άνεση στο 13-25 για την ανατροπή (1-2 σετ).

Η ομάδα της Βέροιας ήταν ανταγωνιστική στο τελευταίο σετ, το πάλεψε μέχρι το 8-8, αλλά από εκεί και πέρα οι Περαιώτες ανέλαβαν δράση, έχτισαν διαφορά 5 πόντων (12-17) και έφτασαν στη νίκη με 19-25 (1-3 σετ).

Τα σετ: (27-25, 11-25, 13-25, 19-25)