Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

Στην τρίτη θέση του Nations League η Ιταλία επικράτησε με 2-1 του Βελγίου

Κυριακή 10 Οκτωβρίου 2021 18:29

Η Ιταλία ήταν η νικήτρια του μικρού τελικού του Nations League, επικρατώντας του Βελγίου με 2-1.

Η σκουάντρα ατζούρα είχε ηττηθεί από την Ισπανία στον ημιτελικό, ενώ οι κόκκινοι διάβολοι από τη Γαλλία. Έτσι, αναμετρήθηκαν στον μικρό τελικό, ο οποίος έγινε στο Allianz Stadium στο Τορίνο και ήταν πολύ καλό παιχνίδι.

Απαλλαγμένες από οποιοδήποτε άγχος, οι δύο ομάδες έπαιξαν ανοιχτά και δημιούργησαν ευκαιρίες, βάζοντας και τρία γκολ. Όσα ήταν και τα δοκάρια που είχαν οι Βέλγοι δηλαδή, με το πρώτο να έρχετσι στο 25′ από το πλασέ του Σαλεμάκερς.

Όλα τα γκολ στο β’ μέρος

Το πρώτο 45λεπτο έκλεισε χωρίς γκολ, αλλά αυτό ήρθε με το ξεκίνημα της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 47′, όταν ο Μπαρέλα με ωραίο σουτ νίκησε τον Κουρτουά (1-0). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά ήταν άτυχοι αφού είχαν δεύτερο δοκάρι με τον Μπατσουαγί στο 60′ και στο 65′ οι Ιταλοί έβαλαν το δεύτερο γκολ.

Η ανατροπή του Κιέζα από τον Καστάν οδήγησε τον διαιτητή στο σημείο του πέναλτι και ο Μπεράρντι ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 2-0. Στο 82′, σε προσπάθεια του Καράσκο, το Βέλγιο είδε τη μπάλα να πάει για τρίτη φορά στο δοκάρι, πετυχαίνοντας τελικά το γκολ της τιμής στο 86′ με κοντινό πλασέ του Ντε Κετελάρ.

Ιταλία (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Ατσέρμπι, Μπαστόνι, Έμερσον, Μπαρέλα (71′ Κριστάντε), Λοκατέλι, Πελεγκρίνι (70′ Ζορζίνιο), Μπεράρντι (90+1΄ Μπεράρντι), Κιέζα (90+2′ Μπερναρντέσκι), Ρασπαντόρι (65′ Κεν)

Βέλγιο (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Ντεναγιέρ, Βερτόνγκεν, Καστάνιε, Βίτσελ, Τίλεμανς (59′ Ντε Μπρόινε), Σαλμάκερς (59′ Ντε Κετελάρ), Βανάκεν, Καράσκο (87′ Τροσάρ), Μπατσουαγί.