Τετάρτη 24 Απριλίου 2024

Τηλέμαχοι Αλεξάνδρειας Κ16 - ΝΠΣ Βέροια Κ16 (1-1) : Ωραίο ματς χωρίς νικητή το ντέρμπι κορυφής! (vid & φωτο)

Σάββατο 11 Μαρτίου 2023 20:41

Ένα πραγματικό ντέρμπι διεξήχθη στο Νησέλι Ημαθίας το πρωί του Σαββάτου 11 Μαρτίου 2023 ανάμεσα στην Ακαδημία των Τηλεμάχων Αλεξάνδρειας και στην αντίστοιχη της ΝΠΣ Βέροιας, για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Κ16 (ΕΠΣ Ημαθίας).

Σε πολύ χαμηλό τέμπο κινήθηκε το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα προσεκτικές με ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν σαφώς καλύτερο από το πρώτο, με τις δύο ομάδες να είναι πιο επιθετικές και να ψάχνουν το γκολ από νωρίς.Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ με τον Αβετίδη από πολύ κοντά να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα Παπαδόπουλο και να πετυχαίνει το 0-1.

Οι γηπεδούχοι από εκείνο το σημείο και μετά ανέβασαν την απόδοση τους δημιουργώντας αρκετές καλές στιγμές μπροστά από την εστία του Σαχπατζίδη ωστόσο το μόνο που κατάφεραν ήταν να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάρκου.

Το γκολ της χρονιάς προσπάθησε να πετύχει ο ποδοσφαιριστής των Τηλεμάχων,εκ των κορυφαίων της αναμέτρησης, Τριαντάφυλλος Παπαγεωργίου, όταν από τον χώρο του κέντρου σε επέλαση του πέρασε τους πάντες και τα πάντα όμως η μπάλα στην τελική προσπάθεια τον πρόδωσε κάνοντας γκελ στερώντας του ένας σπάνιας ομορφιάς τέρμα (δείτε την φάση στο βίντεο που ακολουθεί).

Δείτε φάσεις και γκολ της αναμέτρησης αλλά και δηλώσεις των πρωταγωνιστών.