Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

Τρία μετάλλια στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Para Badminton 2022 o σύλλογος "Εν Σώματι Υγιεί" ΑΣ ΑμεΑ Βέροιας

Δευτέρα 16 Μαΐου 2022 11:13
Τρία μετάλλια στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Para Badminton 2022 o σύλλογος

Πολύ καλές εντυπώσεις άφησαν οι δύο αθλητές του "Εν Σώματι Υγιεί" που συμμετείχαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Αντιπτέρισης ΑμεΑ 2022. Το πρωτάθλημα, όπως και πέρυσι, πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 15/05 στο Κλειστό Γυμναστήριο "Φωλέα Κλειώ" της Αλεξανδρούπολης, από την Εθνική Αθλητική Ομοσπονδία ΑμεΑ και το γηπεδούχο σωματείου του "Κότινου".

"Εν Σώματι Υγιεί": 2 συμμετοχές αθλητών - 3 ασημένια μετάλλια

O ναουσαίος αθλητής Λούκας Γιώργος (κατ. SU5), στο ατομικό ηττήθηκε στον τελικό της κατηγορίας του από τον Καραμανλίδη Π. (Κότινος) και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.

O Καραγιάννης Θωμάς-Αριστοτέλης (κατ. SL3) με 1Ν-3Η κατέκτησε την 4η θέση της κατάταξης.

Στο Διπλό Ανδρών (κατ. MAX8) οι δύο αθλητές μας αγωνίστηκαν μαζί και κατάφεραν να αναδειχθούν δεύτεροι με 3Ν-1Η. Με αυτά τα μετάλλια το "Εν Σώματι Υγιεί" ΑΣ ΑμεΑ Βέροιας, έφτασε τα 21 στο Para Badminton (3-9-9) και 80 συνολικά σε Πανελλήνια Πρωταθλήματα ΑμεΑ.

Οι επόμενες συμμετοχές αθλητών μας μέσα στο μήνα Μάιο θα είναι στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης (26/05), Τοξοβολίας (28/05) και Boccia 31/05.