Σάββατο 27 Απριλίου 2024

ΑΕΠ Κοζάνης - Βέροια ( 0-0 ) : Νέα «γκέλα» και προβληματισμός για την Βέροια - Δηλώσεις Ναντβόρνικ και Δερμιτζάκη

Κυριακή 9 Μαΐου 2021 21:20
Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το παιχνίδι της Βέροιας στην Κοζάνη, κόντρα στην τοπική ΑΕΠ. Η «Βασίλισσα» αν και ανέβασε ρυθμό στο β’ μέρος, δεν κατόρθωσε για δεύτερο στην σειρά παιχνίδι να σκοράρει και έμεινε στο 0-0.΄

Το πρώτο ημίχρονο ήταν χωρίς ρυθμό και οι ομάδες δεν κατόρθωσαν να δημιουργήσουν κλασικές ευκαιρίες. Η Βέροια δεν κινδύνευσε από τους γηπεδούχους ενώ επιθετικά είχε ένα σουτ του Καραγιάννη μέσα από την περιοχή στο 7’, που πέρασε ψηλά άουτ και μια κεφαλιά του Σκόνδρα, μετά από κόρνερ, στο 26’, που είχε την ίδια τύχη.

Στο πρώτο μέρος ακυρώθηκε και δυο γκολ ως οφσάιντ. Στο 14’ της ΑΕΠ με τον Αιχμαλωτίδη και στο 40’ της Βέροιας με τον Σιμόνι.

Στο δεύτερο 45λεπτο η Βέροια είχε τον πρώτο λόγο αλλά πάλι δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που της δόθηκαν για να σκοράρει. Στο 47’ ο Πόζογλου σημάδεψε το δοκάρι μετά από σέντρα του Μπουκουβάλα και στο 61’ ο Λουκίνας με προβολή από κοντά έστειλε την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα. Στο 65’ πάλι ο Λουκίνας απείλησε την εστία της ΑΕΠ όταν επιχείρησε με ανάποδο σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 60’ όταν ο Τρομπούκης έκανε σέντρα στο δεύτερο δοκάρι αλλά ο Πάλλας δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα και στο 86’ όταν σουτ του Λι μέσα από την περιοχή έφυγε απελπιστικά άουτ.

Με δεύτερη κίτρινη αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις ο Νικολίτσας.

Διαιτητής: Θεοχάρης (Στάικος, Θανασιάς)
ΑΕΠ: Σταυρίδης, Τρομπούκης (77’ Κυριαλάνης), Τσικόπουλος, Κοτταρίδης, Ταίρης, Ντούκα, Πάλλας (90' Ντινόπουλος), Παπαδόπουλος, Νικολίτσας, Αιχμαλωτίδης (54’ Λι), Φωλίνας.

ΒΕΡΟΙΑ: Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Παπαχρήστος (46’ Πεταυράκης), Σκόνδρας, Οικονόμου (85' Μπλέτσας), Βεργώνης, Καραγιάννης (72’ Μούργος), Μαραγκός, Πασάς, Πόζογλου (72’ Αποστολόπουλος), Σιμόνι (46’ Λουκίνας).