Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

«Αέρας» από την Κατερίνη οι Αετοί Βέροιας, έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό

Κυριακή 7 Μαΐου 2023 19:38

Εντυπωσιακή εμφάνιση των Αετών Βέροιας στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης «Θεόδωρος Διαμαντόπουλος»!

Η ομάδα της Ημαθίας επικράτησε με 68-46 του γηπεδούχου Βατανιακού και έκανε το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών των play off της ΕΚΑΣΚΕΜ. Έτσι, θέλει μια νίκη ακόμη για να πάρει την πρόκριση στον τελικό, αρχής γενομένης την Τετάρτη 10/5 και ώρα 18.00 στο ΔΑΚ «Βικέλας».

Για ακόμη μία φορά, το…όπλο των «ασπρόμαυρων» ήταν η άμυνα, η οποία και ανάγκασε τον Βατανιακό να υποπέσει σε πολλά λάθη, αρκετά άστοχα σουτ και κυρίως σε χαμηλό επίπεδο σκοραρίσματος τον πρώτο σκόρερ της ομάδας, Ηλία Μπίσμπα.

Μετά από ένα πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (16-23), οι Αετοί δέχτηκαν μόλις 8 πόντους και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι 40-25.

Ίδια η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να «κλειδώνουν» τα ατού των αντιπάλων και βρίσκοντας πολλές λύσεις στην επίθεση, έκλεισαν το 30λεπτο προηγούμενοι με 34-57.

Η συνέχεια ήταν μια τυπική διαδικασία για τον τελικό νικητή, που είχε κριθεί ελέω της συνολικής εμφάνισης των «ασπρόμαυρων» στο σημερινό παιχνίδι.

Πρώτος σκόρερ για τους Αετούς ήταν ο Σωκράτης Χατζηχαρίσης, που έφτασε τους 16 πόντους και τον ακολούθησαν οι Βασίλης Γκανάς με 13 και Μάκης Ιωσηφίδης με 11.

Τα δεκάλεπτα : 16-23, 25-40, 34-57, 46-68

Βατανιακός (Χοτοκουρίδης) : Βαρβούτης 15, Ταρενίδης 7, Λάλλας 2, Πόσιος 3(1), Κοτσίμπελη 5(1), Τζήμας, Βαρδακώστας 4, Ακερμανίδης 2, Τσακιρίδης Ε., Μπίσμπας 8, Καραμέλιος

Αετοί Βέροιας (Οκλαλιώτης) : Κολέτσας, Γκανάς 13(3). Χατζηχαρίσης 16(1), Γαμπατζίδης 4, Παπαδόπουλος Ι.Μ. 10(2), Σιδηρόπουλος 2, Λέφας 8, Παπαδόπουλος Α., Πάππου 4, Πετρόπουλος, Ιωσηφίδης Κ., Ιωσηφίδης Μ. 11