Παρασκευή 26 Απριλίου 2024

Ανώτερος ο Άρης επικράτησε 4-0 του Μέγα Αλέξανδρου Αγίας Μαρίνας που προσπάθησε αλλά δεν άντεξε! (φωτο)

Πέμπτη 20 Αυγούστου 2020 21:38

Οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν 4-0 της Αγίας Μαρίνας στο πρώτο τους φετινό φιλικό, με το οποίο είχαν τη δυνατότητα να ξεφύγουν από τη ρουτίνα των φιλικών, σε αναμέτρηση που έγινε στο γήπεδο της Νάουσας.

Στο πρώτο μέρος ο Αρης πέτυχε δύο γκολ με τους Ντατκοβιτς (22′) με κεφαλιά και τον Μάνο με σουτ (45′), ενώ είχε και δύο δοκάρια με τους Γκανέα και Σάσα. Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε ευκαιρίες και βρήκε γκολ με τον νεαρό Χατζιπιρπιρίδη (53′) που με πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Στο 73′ ο Αρης είχε και τρίτο δοκάρι με τον Μπερτόλιο. Στο 87′ ο νεαρός Χατζηπιρπιρίδης που εντυπωσίασε πέτυχε με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα το τελικό 4-0.

Η ομάδα του Παναγιώτη Καραμεταξά έδειξε καλά στοιχεία με τον Μάριο Αργυρόπουλο και τον Χρήστο Μπρέγκου να ξεχωρίζουν με την απόδοση τους.

Σίγουρα η ομάδα του ''Μέγα'' δεν μπορεί να βγάλει ασφαλή συμπεράσματα από την σημερινή αναμέτρηση ωστόσο όσοι αγωνίστηκαν έδωσαν ότι μπορούσαν.

Στο 19' και 43' με απευθείας εκτελέσεις φάουλ προσπάθησαν να απειλήσουν οι τυπικά φιλοξενούμενοι με τον Αργυρόπουλο αρχικά να αναγκάζει τον Κουέστα να πλοκάρει σταθερά και τον Μπρέγκου να στέλνει την μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας του Άρη.

Η πιο κλασσική ευκαιρία για την ομάδα του ''Μέγα'' σημειώθηκε στο 58' όταν ο Μάριος Αργυρόπουλος εξουδετέρωσε τον Έμαν χωρίς ωστόσο να στείλει την μπάλα στην κενή εστία του Άρη.

Α’ ημίχρονο: Κουέστα, Σάκιτς, Γκανέα, Ντάτκοβιτς, Ρόουζ, Ματίγια, Τζέγκο, Σάσα, Φετφατζίδης, Μαντσίνι, Μάνος.

Β’ ημίχρονο: Εμαν, Σενγκέργκης, Μαρμαρίδης, Δεληζήσης, Μπαγκαλιάνης, Μπερτόλιο, Ανδρέας, Μπακούτσης, Μαρτίνες, Τσαγκαλίδης, Χατζηπιρπιρίδης.

Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας: Ηλιάδης, Κούκλας, Μπουρδάνος, Ρέις Σέρα, Παπαδόπουλος, Μπρέγκου, Λίπε, Βούλγαρης, Σαμιώτης, Μουστάκας, Αργυρόπουλος.

Επαιξαν και οι: Τουλουμτζής, Σερασκιέρης, Κοντογιάννης, Λέκκα, Κατράνας, Φωτόπουλος, Γερμάνης.