Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

Άρης – ΠΑΟΚ 77-70: Πήραν το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης οι ''κιτρινόμαυροι''!

Κυριακή 22 Ιανουαρίου 2023 18:51

Σε ένα ντέρμπι βγαλμένο από τα παλιά, με εντυπωσιακή εξέλιξη μέχρι το φινάλε, ο Άρης κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ για την 13η αγωνιστική της Bsket League, στο κατάμεστο Αλεξάνδρειο. Καθοριστικός στις τελευταίες κρίσιμες φάσεις ο Τζος Χάγκινς, κορυφαίος ο Τζέι Ντι Νότε που ολοκλήρωσε το ματς με 26 πόντους.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με εντυπωσιακό τρόπο την αναμέτρηση τρέχοντας ένα σερί 7-0, με τον Νότε να πετυχαίνει 5 μαζεμένους πόντους, αναγκάζοντας τον Λυκογιάννη να καλέσει γρήγορο τάιμ άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και μείωσαν στους τρεις 9-6, με δύο βολές του Φράνκε, με τον Άρη ωστόσο να συνεχίζει να έχει το προβάδισμα και την καλύτερη εικόνα στο παρκέ, με τον Σανόγκο να τον στέλνει στο +7 (15-8) και τον Μήτρου-Λονγκ να σκοράρει στη συνέχεια για το 20-13. Ο Ράιλι με εντυπωσιακό buzzer beater τρίποντο στη λήξη της περιόδου, διαμόρφωσε το 20-16.

Παρόμοιο ήταν το ξεκίνημα και του δευτέρου δεκαλέπτου, με τους «κιτρινόμαυρους» να τρέχουν ένα επιμέρους 9-2 για να αποκτήσουν διψήφιο προβάδισμα (29-18), όμως ο δικέφαλος του Βορρά απάντησε άμεσα με δικό του σερί 7 πόντων για το 29-25. Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και τελικά ο Καμπερίδης με τρίποντο μείωσε στον πόντο, για να οδηγηθούν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 39-38.

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση του ΠΑΟΚ, που κυρίως χάρη στο μακρινό σουτ κατάφερε κι έμενε μέσα στο παιχνίδι, μη αφήνοντας τον Άρη να ξεφύγει οριστικά. Παρ’ όλα αυτά, οι «κιτρινόμαυροι» κράτησαν το προβάδισμά τους στους 6 πόντους (59-53). Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Χάγκινς αποδείχτηκε καθοριστικός παράγοντας για το ματς, με τον Αμερικανό να πετυχαίνει 10 πόντους και να σφραγίζει την επικράτηση του Άρη κάνοντας το 74-68. Ο Νότε έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» για το τελικό 77-70.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 39-38, 59-53, 77-70