Πέμπτη 25 Απριλίου 2024

Διασυρμός της Μάντσεστερ Γιουν. από τη Λίβερπουλ στο Άνφιλντ με το απίστευτο 7-0!

Κυριακή 5 Μαρτίου 2023 20:31

Η Λίβερπουλ έκανε την καλύτερη εμφάνιση της σεζόν και “διέλυσε” τη φορμαρισμένη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με το ανεπανάληπτο 7-0, βάζοντας “φωτιά” στη “μάχη” της Premier League για την έξοδο στο Champions League.

Η εικόνα του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο δεν προμήνυε αυτή την απίθανη… παράσταση της Λίβερπουλ, η οποία άνοιξε το σκορ με τον Γκάκπο στο 43′ και πήγε με οριακό προβάδισμα στα αποδυτήρια. Στο δεύτερο μέρος όμως, η ομάδα του Κλοπ μπήκε πιο δυνατά και με δύο γκολ σε τρία λεπτά από τον Νούνιες και τον Γκάκπο ξανά, έκανε το 3-0 μόλις στο 50′. Με το Άνφιλντ να “φλέγεται” όμως, η Λίβερπουλ δεν έμεινε εκεί και συνέχισε να “πυροβολεί” την εστία Ντε Χέα, “χτυπώντας” στους κενούς χώρους τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Η ομάδα του Τεν Χαγκ “κατέρρευσε” μάλιστα στο τέλος και οδηγήθηκε σε έναν ιστορικό διασυρμό, αφού ο Σαλάχ πέτυχε χατ-τρικ, ο Νούνιες βρήκε και δεύτερο γκολ, ενώ ο Φιρμίνο έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το απίστευτο 7-0 στο 88′. Η Λίβερπουλ βρέθηκε έτσι στην 5η θέση και στο -7 από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ενώ έχει μόλις τρεις βαθμούς αλλά και παιχνίδι λιγότερο από την 4η Τότεναμ.