Σάββατο 27 Απριλίου 2024

Έκαναν αυτό που ξέρουν καλά οι Αετοί, 73-57 τον Αιγινιακό

Κυριακή 6 Νοεμβρίου 2022 09:39

Για ακόμη μία φορά, η άμυνα πήρε άριστα για τους Ημαθιώτες, που υποχρέωσαν τον Αιγινιακό σε συγκομιδή 57 πόντων, την ώρα που μέχρι πριν το αποψινό ματς, σημείωνε 73 κατά μέσο όρο.

Ωστόσο, η ομάδα της Πιερίας δυσκόλεψε αρκετά τους γηπεδούχους στο σημερινό ματς, διαβάζοντας σωστά το παιχνίδι τους. Η διαφορά δεν ξέφυγε ποτέ στο πρώτο ημίχρονο, με τους Αετούς να κρατούν τα ηνία, αλλά με τη «ψαλίδα» να περιορίζεται σε μονοψήφια κυρίως νούμερα.

Ίδια η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους «ασπρόμαυρους» όμως να αρχίζουν σταδιακά να βρίσκουν περισσότερες λύσεις επιθετικά, παίζοντας ταυτόχρονα δυνατά στην άμυνα.

Στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου, κρίθηκαν τα πάντα, όταν οι Αετοί πέτυχαν σημαντικά καλάθια και ταυτόχρονα, κατάφεραν να περιορίσουν αισθητά την επιθετική δραστηριότητα των φιλοξενούμενων.

Το τελικό 73-57 «σφράγισε» τις προσπάθειες των παικτών του Ανδρέα Οκλαλιώτη, που έφτασαν σε μια ακόμη νίκη, την 5η σε ισάριθμα παιχνίδια του 1ου ομίλου της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Πρώτος σκόρερ των Αετών ήταν και πάλι ο Σωκράτης Χατζηχαρίσης, που έφτασε τους 20 και τον ακολούθησαν οι Μάκης Ιωσηφίδης με 17 και Δημήτρης Γιαμπατζίδης με 10.

Επόμενο παιχνίδι, το Σάββατο 12/11 ξανά στο ΔΑΚ «Βικέλας» με αντίπαλο τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια.

Tα δεκάλεπτα : 16-11, 31-25, 50-42, 73-57

Αετοί Βέροιας (Οκλαλιώτης) : Πάππου, Χατζηχαρίσης 20 (2), Γκανάς 9 (1), Καραμήτσος, Λέφας 9, Γιαμπατζίδης 10 (2), Παπαδόπουλος Ι.Μ. 8, Ιωσηφίδης Μ. 17 (2)

ΑΟΚ Αιγινιακός (Βουλκίδης) : Στεργιόπουλος, Κατσιάνος 6 (2), Κουλαουζίδης 5 (1), Βουλκίδης 8, Στάμος 11 (2), Λαδένης 2, Μπακογλίδης 19 (3), Βασίλαγας 5 (1), Τσαγκάρης 2, Κανατσάρης