Πέμπτη 25 Απριλίου 2024

Euroleague: Η Ρεάλ Μαδρίτης αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τελικό του Κάουνας

Σάββατο 20 Μαΐου 2023 00:02

Η Ρεάλ θα είναι η αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τελικό της Euroleague, την Κυριακή (21/5, 21.00) στο Final-4 του Κάουνας. Η Ρεάλ νίκησε την Μπαρτσελόνα με 78-66 έχοντας κορυφαίους τον Ουόλτερ Ταβάρες και τους "γερόλυκους” Γιουλ, Ροντρίγκεθ και Φερνάντεθ. Οι Μαδριλένοι θα διεκδικήσουν το 11ο τρόπαιο της "βασίλισσας”.

Με ποσοστό ευστοχίας 65% στα τρίποντα (9/14) και ενώ στο πρώτο δεκάλεπτο, πέτυχε τους 15 πρώτους πόντους της από την γραμμή των 6.75μ., η Μπαρτσελόνα διατήρησε προβάδισμα στο σκορ για την δεύτερη περίοδο και είχε περισσότερες επιλογές από την περιφέρεια της, χωρίς να προβληματιστεί από την άμυνα "ζώνης” της Ρεάλ.

Οι Καταλανοί είχαν πρωταγωνιστή τον Αμπρίνες στο πρώτο δεκάλεπτο και τον Κούριτς στο δεύτερο, ενώ η "βασίλισσα” χρησιμοποίησε το σχήμα των τριών έμπειρων και "παλιοκαραβάνων”, Γιουλ, Ροντρίγκες και Φερνάντες, αλλά στην επίθεση δεν είχε καλή δημιουργία παιχνιδιού και συνεργασίες. Η Ρεάλ πήρε 10 πόντους από τον Ταβάρες, αλλά είχε 3/14 τρίποντα και διατήρησε επαφή με το σκορ, χάριν στα 12 εύστοχα δίποντα σε 20 προσπάθειες.

Η "βασίλισσα” της Ευρώπης, κάθε άλλο παρά θα παραδιδόταν στην "αιώνια” αντίπαλο της. Με επιμέρους σκορ 13-22, οι Μαδριλένοι ισοφάρισαν σε 47-47 και προηγήθηκαν με 47-54, γιατί ο Ταβάρες ήταν η πιο αξιόπιστη επιλογή τους στη επίθεση, ενώ ο Χεζόνια "έβγαλε” άμυνες, μάζεψε 4 ριμπάουντ και ήταν καθοριστικός στην 3η περίοδο. Ο Λαμπροβίτολα… σήκωσε ανάστημα και ισοφάρισε σε 58-58 στο μοναδικό τρίποντο που σημειώθηκε στα 4 πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου, αν και το παιχνίδι της στην επίθεση, ήταν μονότονο και ευανάγνωστο με σουτ από μέση και μακρινή απόσταση (13/32 τρίποντα μέχρι το 31′).

Με τρίποντο του Σέρχι Ροντρίγκεθ, η Ρεάλ προήγήθηκε με 7 πόντους (60-67) και οι εννέα πόντοι ήταν από τον "Τσάτσο” και η διαφορά έφτασε στο συν 8 (61-69).

Τα Δεκάλεπτα: 18-18, 42-36, 55-58, 66-78

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Σανλί (0/4 σουτ, 3 ριμπάουντ), Βέσελι 4 (6 ριμπάουντ), Μαρτίνεθ, Κάλινιτς 6 (2), Σατοράνσκι 7 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λαπροβίτολα 12 (0/4 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 0/1 βολή, 3 ασίστ), Αμπρίνες 16 (4/8 τρίποντα), Κούριτς 11 (3/6 τρίποντα), Γιοκουμπάιτις 6 (3 ασίστ, 4 λάθη), Μίροτιτς 3 (1/10 σουτ), Νάτζι 1.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Γουίλιαμς - Γκος 10 (2), Κοζέρ, Ράντολφ 6, Φερνάντεθ 2, Χάνγκα (0/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Χεζόνια 14 (3/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Ροντρίγκεθ 12 (2/3 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Ταβάρες 20 (7/9 δίποντα, 6/9 βολές, 15 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γιουλ 5 (1), Εντιαγιέ 2, Μούσα 7.