Παρασκευή 26 Απριλίου 2024

Ιωνικός – Λαμία 2-2: Έριξε τον Ιωνικό στη Super League 2 και σώθηκε η Λαμία!

Κυριακή 14 Μαΐου 2023 09:33

Στη Super League 1 θα αγωνίζεται και τη νέα σεζόν η Λαμία. Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 στο ημίχρονο στη Νίκαια, ωστόσο κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) και να στείλει τον Ιωνικό στη Super League 2.

Η Λαμία ήθελε νίκη ή ισοπαλία κόντρα στον Ιωνικό για να παραμείνει στη Super League 1, την ώρα που για τους Νικαιώτες ήταν μονόδρομος η νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο ήταν όλα ιδανικά για τον Ιωνικό, ο οποίος, έχοντας τον κόσμο στο πλευρό του, κατάφερε να προηγηθεί με 2-0 χάρη σε γκολ των Ελευθεριάδη (30′) και Κάνιας (37′).

Ωστόσο, η επτάψυχη Λαμία βρήκε και πάλι τον τρόπο να απαντήσει, με τον Τόσιτς να υπογράφει και τον υποβιβασμό του Ιωνικού, μετά απ’ αυτόν του Λεβαδειακού πριν μία εβδομάδα.

Πρώτα ο Νούνιεθ μείωσε σε 2-1 στο 53′, για να έρθει ο Τόσιτς με απίθανη εκτέλεση φάουλ στο 73′ να χαρίσει την παραμονή στη Λαμία.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΙΩΝΙΚΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Μύγας, Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Ρομαό (76΄ Λοβέρα), Κάνιας, Φαντιγκά (70΄ Γούλερι), Μασάς (70΄ Σεμπά), Ελευθεριάδης (60΄ Σόουζα), Μάντζης, Σάκιτς.
ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σιμόν, Αμπάντα (46΄ Σαραμαντάς / 84΄ λ.τρ. Βασιλαντωνόπουλος), Παπαδόπουλος, Τζανετόπουλος, Τσιλούλης (64΄ Ρόμανιτς), Σλίβκα (75΄ Μανούσος), Στάνκο, Μαρτίνεθ (46΄ Τόσιτς), Νούνιες, Μεντίνα.