Παρασκευή 19 Απριλίου 2024

Ήττα στα σημεία για τους Αετούς Βέροιας από τον Ζαφειράκη Νάουσας

Κυριακή 5 Μαρτίου 2023 16:57

Οι «ασπρόμαυροι» ηττήθηκαν στο ΔΑΚ «Βικέλας» από τον Ζαφειράκη Νάουσας και έτσι θα ξεκινήσουν τα play off από την τρίτη θέση με 32 βαθμούς, έναντι 33 του δεύτερου Βατανιακού και 34 του σημερινού αντιπάλου.

Το παιχνίδι είχε όλα τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι και κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Τέσσερα δεύτερα πριν το τέλος, η ομάδα της Νάουσας είχε προβάδισμα 62-61 και κέρδισε φάουλ. Ο παίκτης του Ζαφειράκη ευστόχησε στην πρώτη βολή, οι Αετοί κέρδισαν το ριμπάουντ και ο Χατζηχαρίσης προσπάθησε να ευστοχήσει από το κέντρο χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν στη συγκεκριμένη φάση για φάουλ πάνω στον Χατζηχαρίση πριν σηκωθεί για το σουτ.

Χαρακτηριστικό είναι πως καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά στο σημερινό παιχνίδι, με τους Αετούς να προηγούνται στο ημίχρονο αλλά και στο τρίτο δεκάλεπτο.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Ανδρέα Οκλαλιώτη ήταν ο Σωκράτης Χατζηχαρίσης, που έφτασε τους 21 πόντους και τον ακολούθησαν οι Γιάννης Λέφας με 11 και Γιάννης Παπαδόπουλος του Μ. που πέτυχε 9.

Σε αναμονή πλέον για τον ορισμό των αγώνων των play off, διαδικασία στην οποία θα συμμετέχει και ο Αιγινιακός που νίκησε νωρίτερα στο ντέρμπι της τέταρτης θέσης τον ΑΟΚ Βέροιας.

Τα δεκάλεπτα : 24-26, 39-35, 52-49, 61-63

Αετοί Βέροιας (Οκλαλιώτης) : Ξυλουργίδης 2, Μπουζίκας, Κολέτσας, Χατζηχαρίσης 21 (2), Γιαμπατζίδης 8 (1), Παπαδόπουλος Ι.Μ. 9 (1), Σιδηρόπουλος, Λέφας 11, Πάππου 4, Πετρόπουλος, Ιωσηφίδης Κ., Ιωσηφίδης Μ. 6 (1)

Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας) : Μουρατίδης 8 (1), Πουρλίδας Β. 14 (2), Κολτσιάκης 2, Βάιγκαντ, Δημάκας, Σκουλαριώτης 8 (1), Πουρλίδας Δ. 8 (1), Μπιλιούρης Δ. 23, Μπιλιούρης Α.