Παρασκευή 26 Απριλίου 2024

Κύπελλο Ελλάδας,Βόλος – ΟΦΗ 2-0: Ξεκάθαρο προβάδισμα για την ομάδα της Μαγνησίας

Τετάρτη 20 Ιανουαρίου 2021 17:16

Bήμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας πραγματοποίησε ο Βόλος, ο οποίος επικράτησε 2-0 του ΟΦΗ στο Πανθεσσαλικό. Η θεσσαλική ομάδα κυριαρχώντας ολοκληρωτικά στο β' ημίχρονο πήρε τη νίκη και μαζί απέκτησε κι ένα σημαντικό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς που θα γίνει σε δύο εβδομάδες (2-4 Φεβρουαρίου) στο «Θ. Βαρδινογιάννης». Σκόρερ για τους Θεσσαλούς ήταν ο Μαρτίνες και ο Μήτογλου.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν μετριότατο με τις δυο ομάδες να προσπαθούν αλλά μην κατορθώνουν να απειλήσουν. Νωρίς όμως στο β' ημίχρονο, οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ που ήθελαν βάζοντας σε δύσκολη θέση την κρητική ομάδα. Στο 52' ο Ουές δεν έδιωξε καλά με την μπάλα, που κατέληξε στον Μπαριέντος. Εκείνος πάσαρε στον Νίκο Μαρτίνες, ο οποίος με ωραία κίνηση απέφυγε τον αντίπαλό του και με σουτ με το αριστερό έστειλε την μπάλα πρώτα στο αριστερό δοκάρι και εν συνεχεία στα δίχτυα (1-0).

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά δεν βρήκε τον τρόπο να απειλήσει. Αντιθέτως, ο Βόλος πέτυχε και δεύτερο γκολ (2-0) στο 85'. Επειτα από εκτέλεση φάουλ, ο Περέα με πλασέ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά, η άμυνα του ΟΦΗ αδράνησε και ο Μήτογλου με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης, Ντεντάκης (66' Τέκιο), Μήτογλου, Γκρίλο, Φερράρι, Ριένστρα, Τσοκάνης, Σάντος (85' Κιάκος), Μπαριέντος (84' Νίνης), Μαρτίνες (74' Περέα), Δουβίκας.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Ουές, Βαφέας, Βούρος, Γιαννούλης, Νέιρα, Στούρτζεον (82' Τσιλιανίδης), Στάικος, Κοροβέσης (63' Λυμπεράκης), Σαρδινέρο (63' Σολίς), Γρίβας.