Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 0-1: «Ερυθρόλευκη» απόδραση από την Τούμπα με γκολ του Σαμασέκου

Κυριακή 14 Μαΐου 2023 22:38

Διπλό στην Τούμπα και τρίτη θέση για τον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Ζοσέ Ανιγκό με γκολ του Σαμασέκου στο 33’, επικράτησε του Δικεφάλου του Βορρά με 1-0, για την 10η και τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ της Super League και τερμάτισε στην τρίτη θέση.

Μια θέση που δίνει στους Ερυθρόλευκους το καλό εισιτήριο του Europa League, εάν ο ΠΑΟΚ δεν κατακτήσει το Κύπελλο (σ.σ παίζει τελικό με την ΑΕΚ). Σε αντίθεση περίπτωση, ο Δικέφαλος του Βορρά θα βγει στο Europa League και ο Ολυμπιακός θα πάει στο Conference League.

Στο αποψινό ματς οι Ερυθρόλευκοι ήταν καλύτεροι από τους Θεσσαλονικείς και κατάφεραν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους σε γκολ με τον Σαμασέκου στο 33’. Στο πρώτο ημίχρονο μάλιστα οι Πειραιώτες είχαν δύο ακόμα μεγάλες ευκαιρίες, με τους Φορτούνη και Μπιέλ.

Ο ΠΑΟΚ από την άλλη, μετά το γκολ του Ολυμπιακού προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δεν τα κατάφερε, με τον Τζολάκη να λέει «όχι» στη μεγάλη ευκαιρία του Κουλιεράκη στο 57’. Μετά την αποψινή νίκη στην Τούμπα, οι Ερυθρόλευκοι ολοκλήρωσαν το πρωτάθλημα με 73 πόντους, με τον Δικέφαλο του Βορρά να είναι τέταρτος με 67 πόντους.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου ξεκίνησε τον ΠΑΟΚ με τον Κοτάρσκι στην εστία και τους Κεντζιόρα, Ίνγκασον, Νάσμπεργκ και Ράφα Σοάρες στην άμυνα. Οι Ντάντας και Αουγκούστο ήταν στα χαφ, με τους Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλια και Μπίσεσβαρ πίσω από τον Μπράντον. Από την άλλη, ο Ζοσέ Ανιγκό παρέταξε τον Ολυμπιακό με τον Τζολάκη στο τέρμα και τους Ροντινέι, Σωκράτη, Ντόι και Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα. Οι Χουάνγκ, Εμβιλά και Σαμασέκου ήταν στα χαφ, με τους Φορτούνη και Μπιέλ στα δύο άκρα και τον Μπακαμπού στην κορυφή της επίθεσης.

Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση άνηκε στον ΠΑΟΚ και στον Τόμας, με τον Τζολάκη, όμως, να του λέει «όχι». Στο 5ο λεπτό ο Κωνσταντέλιας έκανε την κάθετη στον Μπράντον Τόμας, αυτός σούταρε αμέσως, αλλά ο πορτιέρο των Πειραιωτών απέκρουσε με τα πόδια.

Ο Ολυμπιακός ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 20’ έφτασε μια… ανάσα από το γκολ, με τον Κώστα Φορτούνη. Ο διεθνής άσος μπήκε στην περιοχή του ΠΑΟΚ και σούταρε από πλάγια θέση, αλλά ο Κοτάρσκι απέκρουσε. Στο 22’ και στο 24’ ο Δικέφαλος του Βορρά απείλησε με τους Μπίσεσβαρ και Ράφα Σοάρες, αλλά στην πρώτη περίπτωση ο Τζολάκης μπλόκαρε το φαλτσαριστό σουτ του Ολλανδού και στη δεύτερη περίπτωση η μπάλα έφυγε άουτ μετά το σουτ του Πορτογάλου αμυντικού. Στο 26’ ο Ιβηρας μπακ βρέθηκε και πάλι στην περιοχή του Ολυμπιακού, αλλά και το σουτ που έκανε έφυγε ψηλά άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα οι Ερυθρόλευκοι έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Μπιέλ. Ο Ισπανός βγήκε ταχύτατα στην κόντρα, μπήκε στην περιοχή του ΠΑΟΚ και σούταρε από πλάγια θέση, αλλά ο Κοτάρσκι απέκρουσε ενστικτωδώς.

Ό,τι δεν κατάφερε ο Μπιέλ, το έκανε στο 33’ ο Σαμασέκου. Ο Ροντινέι σέντραρε από δεξιά, ο Σαμασέκου τρύπωσε μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ και με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κοτάρσκι για το 1-0 των Πειραιωτών. Μετά το γκολ του Αφρικανού ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει. Ανέβασε τις γραμμές του και πίεσε, αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ.

Πριν την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Ραζβάν Λουτσέσκου έκανε την πρώτη του αλλαγή στο παιχνίδι, με τον Κουλιεράκη να παίρνει τη θέση του Νάσμπεργκ. Το πρώτο δεκάλεπτο στην επανάληψη κύλησε χωρίς τη μεγάλη φάση, με τον ΠΑΟΚ να απειλεί πρώτος στο 57’ με τον Κουλιεράκη. Ο κεντρικός αμυντικός του Δικεφάλου του Βορρά έκανε το δυνατό σουτ, αλλά ο Τζολάκης απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Μετά την εκτέλεσή του, ο Κεντζιόρα πήρε την κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Τζολάκη. Στο 62’, μετά από σέντρα από αριστερά, ο Μπίσεσβαρ έστρωσε στον Αουγκούστο, αυτός σούταρε, αλλά η μπάλα σταμάτησε στον Εμβιλά. Στο 65’ ο Λουτσέσκου έκανε δύο ακόμα αλλαγές, με τους Τάισον και Σβαμπ να παίρνουν τις θέσεις των Μπίσεσβαρ και Ντάντας. Ο Ανιγκό απάντησε με τον Βρουσάι αντί του Μπιέλ. Εξι λεπτά αργότερα ο Γάλλος έβαλε και τον Ελ Αραμπί αντί του Μπακαμπού.

Στο 75’ ο ΠΑΟΚ απείλησε με τον Κεντζιόρα, μετά από εκτέλεση φάουλ, αλλά η κεφαλιά που έκανε ο μπακ του Δικεφάλου του Βορρά έφυγε άουτ. Μετά την ευκαιρία του Κεντζιόρα ο Λουτσέσκου έριξε στο παιχνίδι με τον Φελίπε Σοάρες αντί του Αουγκούστο, με τον Ζοσέ Ανιγκό να απαντάει με τους Κασάμι και Μασούρα αντί των Χουάνγκ και Φορτούνη.

Στο 82’ ο Λουτσέσκου ολοκλήρωσε τις αλλαγές του με τον Τζίμα αντί του Τόμας και δύο λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Κωνσταντέλια. Ο νεαρός άσος του Δικεφάλου σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Τζολάκη. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός είχε δύο ευκαιρίες με τους Βρουσάι και Κασάμι, με τον Κοτάρσκι να μπλοκάρει και στις δύο περιπτώσεις.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Ευαγγέλου (90+5’) ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με 1-0 και μαζί την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Ίνγκασον, Νάσμπεργκ (Κουλιεράκης 46’), Ράφα Σοάρες, Αουγκούστο (Φιλίπε Σοάρες 76’), Ντάντας (Σβαμπ 64’), Αν. Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ (Τάισον 64’), Κωνσταντέλιας, Μπράντον (Τζίμας 82’).

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Ρέαμπτσιουκ, Ντόη, Παπασταθόπουλος, Ροντινέι, Σαμασέκου , Εμβιλά, Χουάνγκ (Κασάμι 78’), Φορτούνης (Μασούρας 78’), Μπιέλ (Βρουσάι 65’), Μπακαμπού (Ελ Αραμπί 71’).