Πέμπτη 23 Μαΐου 2024

Πρεμιέρα για την Εθνική στο Μουντομπάσκετ απέναντι στην Ιορδανία

Σάββατο 26 Αυγούστου 2023 09:25
Πρεμιέρα για την Εθνική στο Μουντομπάσκετ απέναντι στην Ιορδανία

Αποφασισμένη να φτάσει όσο πιο μακριά γίνεται και να ανατρέψει τις πολύ συγκρατημένες, μέχρι βαθμού απογοήτευσης, προβλέψεις, ξεκινά σήμερα την «επικίνδυνη αποστολή», που λέγεται Μουντομπάσκετ η εθνική μας ομάδα.

Ο πρώτος αγώνας είναι κόντρα στην Ιορδανία στις 11:40 (ΕΡΤ1, Novasports) στη Mall of Asia Arena της Μανίλα των Φιλιππίνων.

Παρότι η αναμέτρηση θεωρητικά έχει διαδικαστικό χαρακτήρα, πρόκειται για ένα γερό τεστ και ψυχολογικής αντοχής και προσαρμογής, καθώς η ομάδα του Ιτούδη δέχτηκε μόλις την παραμονή του τζάμπολ ένα απροσδόκητο πλήγμα με τον τραυματισμό του Ντίνου Μήτογλου, ο οποίος χάνει όλο το τουρνουά, ενώ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα παραταχθεί με… 11άδα και όχι με 12 παίκτες.

Η νίκη είναι μονόδρομος, καθώς στον όμιλο συμμετέχουν και οι ΗΠΑ (συν η Νέα Ζηλανδία) και άρα η διεκδίκηση της δεύτερης προνομιούχας θέσης που οδηγεί στην επόμενη φάση (προκρίνονται δύο ομάδες), θα καταστεί αμέσως σε περίπτωση ήττας απολύτως αμφιλεγόμενη.

Η Ιορδανία δεν φημίζεται για το μπάσκετ της πάντως και συμμετέχει για τρίτη φορά στην ιστορία της σε Παγκόσμιο Κύπελλο – τις προηγούμενες δύο φορές πέτυχε μόλις μία νίκη.

Στο άλλα ματς του ομίλου οι Ηνωμένες Πολιτείες αντιμετωπίζουν τη Νέα Ζηλανδία στις 15.40 (Novasports).

Το Μουντομπάσκετ διεξάγεται σε τρεις χώρες: Φιλιππίνες, Ιαπωνία, Ινδονησία.

Το σημερινό πρόγραμμα και οι μεταδόσεις

11.00 Νότιο Σουδάν – Πουέρτο Ρίκο (Group B, Novasports)

11.00 Πράσινο Ακρωτήρι – Γεωργία (Group F, Novasports)

11.45 Ιορδανία – Ελλάδα (Group C, ΕΡΤ 1 & Novasports)

12.15 Ιράν – Βραζιλία (Group G, Novasports)

14.30 Σλοβενία – Βενεζουέλα (Group F, Novasports)

15.00 Σερβία – Κίνα (Group B, ΕΡΤ 1 & Novasports)

15:40 ΗΠΑ-Νέα Ζηλανδία (Group C, Novasports)

16.30 Ισπανία – Ακτή Ελεφαντοστού (Group G, Novasports)

Τα χθεσινά αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

Group A

Ανγκόλα – Ιταλία 67-81

Δομ.Δημοκρατία – Φιλιππίνες 87-81

Group D

Μεξικό – Μαυροβούνιο 71-91

Αίγυπτος – Λιθουανία 67-93

Group E

Φινλανδία – Αυστραλία 72-98

Γερμανία – Ιαπωνία 81-63

Group H

Λετονία – Λίβανος 109-70

Καναδάς – Γαλλία 95-65

×

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookies για τη διάκριση των επισκεπτών. Για να αποδεχθείτε την τοποθέτηση cookies, επιλέξτε
Πολιτική cookies