Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

Τεντόγλου: «Πέταξε» στα 8,30 μέτρα και κατέκτησε το χρυσό στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου

Κυριακή 5 Μαρτίου 2023 12:01

Ο Μίλτος Τεντόγλου είναι ο καλύτερος στον κόσμο και το απέδειξε σήμερα για άλλη μία φορά, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Κωνσταντινούπολης. Ο Μίλτος Τεντόγλου, «έγραψε Ιστορία» στον ευρωπαϊκό κλασσικό αθλητισμό, καθώς έγινε ο πρώτος άλτης του μήκους, ο οποίος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου, τρεις διαδοχικές φορές.

Παρά το γεγονός ότι -όπως έχει δηλώσει- δεν του… αρέσει ν’ αγωνίζεται πρωί, ο Έλληνας Ολυμπιονίκης και παγκόσμιος πρωταθλητής, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης και αμφισβήτησης στους αντιπάλους του. Ο Τεντόγλου, κυριάρχησε με το… καλημέρα στον τελικό, με άλμα στα οκτώ μέτρα και 30 εκατοστά στην πρώτη προσπάθεια, ενώ κατά σειρά, τα υπόλοιπα άλματα του, μετρήθηκαν στα 8.16μ, άκυρο, 8.05μ, 8.07μ και 8.29 μέτρα.

Το αργυρό μετάλλιο, κατέκτησε ο Σουηδός, Τομπίας Μόντλερ με 8.19μ. και το χάλκινο, ο Ρουμάνος, Γκαμπριέλ Μπιτάν με οκτώ μέτρα.